
2019. évi LXXX. törvény a szakképzésről és a 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet a szakképzési törvény végrehajtásáról
- HIDRA Szakképző Iskola szervezésében.
- Az ágazat megnevezése: 14.Környezetvédelem és vízügy
- A szakma megnevezése: Vízügyi technikus
- A szakma azonosító száma: 5 10211404
A vízügyi technikus képzés célja, hogy olyan szakembereket képezzen, akik képesek a vízgazdálkodási létesítmények, vízellátó- és csatornarendszerek üzemeltetésére, karbantartására és felügyeletére. A képzés során a tanulók megismerkednek a vízügyi rendszerek működésével, a korszerű mérési és szabályozási technológiákkal, valamint a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontokkal. A képzés célja továbbá, hogy a résztvevők gyakorlati és elméleti tudás birtokában önállóan is képesek legyenek vízügyi feladatok elvégzésére, valamint hatékonyan együttműködjenek más szakemberekkel a vízgazdálkodás különböző területein. A vízügyi technikus képzés hozzájárul a vízkészletek fenntartható kezeléséhez és a biztonságos vízellátás biztosításához, különösen a klímaváltozás okozta kihívások figyelembevételével.
A képzés célcsoportját olyan felnőttek alkotják, akik szakmai oktatás keretében kívánnak elméleti és gyakorlati ismereteket szerezni a vízgazdálkodás, vízellátás és csatornázás területén. A képzés elsősorban azok számára ajánlott, akik legalább érettségi bizonyítvánnyal rendelkeznek, és szeretnének egy jövőbiztos, környezetvédelmi szemléletű műszaki szakmát elsajátítani. Különösen hasznos lehet pályamódosítóknak, álláskeresőknek vagy olyan munkavállalóknak, akik a vízügyi ágazatban szeretnének elhelyezkedni, illetve meglévő ismereteiket bővítenék.
A szakember az egyre sűrűbben előforduló szélsőséges időjárás miatt bekövetkező vízkárok (árvíz, belvíz, vízminőség romlás, vízhiány, aszály) elhárítását végzi. Tározás, vízlépcső, folyószabályozás és mezőgazdasági vízhasznosítási (öntözés, halastó) területeken mérnöki irányítással műszaki tervezési, létesítési, üzemeltetési és fenntartási feladatokat végez. A létesítési, üzemeltetési és fenntartási feladatokhoz kapcsolódó műveket (medrek, csatornák, szivattyútelepek, vízkormányzó létesítmények) kezel. Vízkészlet-gazdálkodáshoz szükséges adatokat gyűjt, feldolgoz és értékel digitális eszközök használatával. Geodéziai méréseket végez, a hozzá kapcsolódó dokumentációt elkészíti. A műtárgyakat és a kapcsolódó csővezetékeket, szerelvényeket üzemelteti. Ezen területekhez tartozóan engedélyezési kérelemhez adatokat gyűjt, rendszerez, dokumentációs feladatokat végez. Kivitelezési munkák során középvezetői – művezetői feladatokat végez. Munkája során a kapcsolódó jogszabályokat alkalmazza, kapcsolatot tart a lakossági és a vállalati ügyfelekkel. A környezet- és természetvédelmi előírásokat betartja. Továbbképzéseken vesz részt, a szakmai tudását rendszeresen fejleszti.
Az Vízügyi technikus szakmai képzésre jelentkezéshez szükséges dokumentumok:
- iskolai bizonyítvány ( érettségi )
- egészségügyi alkalmasság (szakmai orvosi alkalmassági )
- 40.000.- Ft regisztrációs díj befizetése (beleszámít a tandíjába),ezzel biztosítja helyét a képzésre.