A képzés célja:
A gázipari műszaki biztonsági felülvizsgáló a csatlakozóvezetékek és a felhasználói berendezések műszaki biztonsági felülvizsgálatát és minősítését végzi. Tevékenysége során részletesen ellenőrzi, minősíti és dokumentálja az üzemelő csatlakozóvezeték és a felhasználói berendezés szabályosságát, azok létesítéskor hatályos műszaki biztonsági szempontoknak való megfelelőségét, azok tömörségét, és további üzemelésre való alkalmasságát.
Felülvizsgálja a PB tartályos gázellátó rendszerek csatlakozóvezetékeinek, felhasználói berendezéseinek szabályosságát és minősíti azokat a további üzemelésre való alkalmasság szempontjából. A gázipari műszaki biztonsági felülvizsgáló teljesítményhatártól függetlenül felülvizsgálja a gázfelhasználó technológiai rendszereket, és dönt azok további üzemelésre való alkalmasságáról.
Felülvizsgálja a 30 kg/h feletti tüzelőanyag-fogyasztású olaj- és egyéb cseppfolyós tüzelőanyagfogyasztó technológiai rendszerek (a továbbiakban: olajfogyasztó technológiai rendszerek) elhelyezésének, üzemeltetésének szabályosságát.
A gázipari műszaki biztonsági felülvizsgáló a mérési adatokat és megállapításait jegyzőkönyvben dokumentálja, és műszaki biztonsági szempontok alapján minősít.
Műszaki biztonsági szempontoknak való megfelelés felülvizsgálatát az olajfogyasztó technológiai rendszerek kiviteli terveiben, valamint a jogszabályban meghatározott adattartalmú tervezői nyilatkozatokban foglaltak alapján végzi.
A műszaki biztonsági ellenőrzéskor figyelemmel van a felhasználó által rendelkezésre bocsátott, a használatbavétellel kapcsolatban keletkezett dokumentáció, beleértve az időszakos műszaki biztonsági felülvizsgálatok jegyzőkönyvei és a létesítéskor hatályos olajfogyasztó technológiai rendszerek műszaki biztonsági szabályzata műszaki biztonsági-szabályzatában meghatározott követelményekre.
Ellenőrzi, hogy az olajfogyasztó technológiai rendszerek és azok üzemeltetése megfelel-e a meghozott hatósági döntésekben foglaltaknak, valamint a műszaki biztonsági követelményeknek.
A képzésbe való bekapcsolódás feltétele:
- betöltött 18. életév
- egészségügyi alkalmasság igazolása szükséges (gázszerelők rendelkeznek munkaköri alkalmassági vizsgálattal)
- szakmai előképzettség:
- Gázvezetékszerelő (517)
- Víz-és gázvezeték szerelő (521)
- Csőhálózat-és berendezés szerelő (302)
- Gázvezeték-és készülékszerelő (31 5216 10; 05 2 7621 02 23 02; 312-2)
- Gázfogyasztóberendezés- és csőhálózat szerelő (31 582 09 0010 31 02)
- Gáz-és olajtüzelő berendezés- szerelő, üzembe helyező (32 52 36 02, 029 7439 02 22 07)
- Központifűtés-és gázhálózat rendszer szerelő(31 582 21 0001 31 02; 34 582 09)
- Központifűtés- és csőhálózat szerelő (melegvíz, gőz, gáz)(514; 518)
- Gáz- és tüzeléstechnikai műszerész szakképesítés (52 522 09 0000 00 00)
- Épületgépész technikus (05 5 3117 16 20 05; 52 5443 02; 52 582 02; 54 582 01; 5 0732 07 01)
- Gázipari technikus (02 5 3129 16 10 06; 52 549905; 52 544 03; 5454403)
- Gáz-és hőtermelő berendezés szerelő (35 582 01)
- Gázvezeték- és készülékszerelő mestervizsga
- Gáz- és olajtüzelő berendezés szerelő, üzembe helyező mestervizsga
- Gázfogyasztó berendezés- és csőhálózat szerelő mestervizsga
- Gáz-és tüzeléstechnikai mestervizsga
- Központifűtés-és gázhálózat szerelő mestervizsga
- Épületgépész mérnök
- Gázipari mérnök
- Olaj- és gázmérnök
- Gépészmérnök
- Gázipari szakmérnök
- Épületgépész üzemmérnök
- Gázipari szaküzemmérnök
- gyakorlati idő leigazolása (legalább 3 év), kivéve az alábbi előképzettségeket:
- gázvezeték- és készülékszerelő mestervizsga
- gázfogyasztóberendezés-és csőhálózat szerelő mestervizsga
- gáz- és olajtüzelőberendezés-szerelő, üzembe helyező mestervizsga
- gáz- és tüzeléstechnikai műszerész mestervizsga
- épületgépész mérnök
- gázipari mérnök
- gépészmérnök
- gázipari szakmérnök
- épületgépész üzemmérnök
- gázipari szaküzemmérnök
- épületgépész technikus
- gázipari technikus
-
Ezekben az esetekben a végezhető tevékenység: Csatlakozóvezeték és felhasználói berendezés műszaki biztonsági felülvizsgálata (a felhasználói berendezés tartozékát képező gázfelhasználó technológia együttes hőterhelése legfeljebb 70 kW)
-
Csatlakozási feltételekkel és a képesítéssel végezhető tevékenységekkel kapcsolatos részletesebb tájékoztatást ITT olvashat
Jelentkezéshez szükséges dokumentumok:
- legmagasabb iskolai (min. alapfokú iskolai végzettség) bizonyítvány
- adatkezelési nyilatkozat kitöltése kötelező adatszolgáltatáshoz
- jelentkezési lap
- Gázipari műszaki-biztonsági felülvizsgáló egészségügyi alkalmassági követelmény: nem szükséges (gázszerelők rendelkeznek munkaköri alkalmassági vizsgálattal)
- 20.000.- Ft regisztrációs díj befizetése (beleszámít a tanfolyam díjába)
A tanfolyam elvégzéséről tanúsítványt állítunk ki a résztvevőknek. Ezt követően, a vizsgát szerződött partnerünk szervezi, melynek sikeres letétele után bizonyítványt kap a vizsgázó. A tanfolyam és a vizsgaesemény egyaránt nálunk kerül megszervezésre.
A szakmai képzéssel megszerezhető szakképesítés társadalmi-gazdasági hasznosíthatóságának bemutatása (munkaerő-piaci relevanciája):
A gázipari műszaki-biztonsági felülvizsgálók tevékenysége a lakosság széles körét érinti, az intézmények, ipari, mezőgazdasági és a gázfelhasználó technológiai rendszerek, olajfogyasztó technológiai rendszerek használóinak élet- és vagyonbiztonságának megóvását is szolgálja. A csatlakozóvezeték és a felhasználói berendezés üzemképes és biztonságos állapotban tartására az ingatlan tulajdonosa köteles.A gázipari műszaki-biztonsági felülvizsgáló szakképesítés szerepelt a korábbi OKJ jegyzékben, évente több száz gázszerelő szerezte meg az újabb jogosultságokat jelentő szakképesítést.
A felülvizsgáló tevékenységet más jogszabály is indokolja:
A szolgáltatás szüneteltetését követően jogosult a visszakapcsolás előtt a felhasználói berendezést és a csatlakozóvezetéket műszaki-biztonsági szempontból felülvizsgálni.
Megnevezése: Gázipari műszaki-biztonsági felülvizsgáló
Ágazat megnevezése: Épületgépészet ágazat
A képzés a 365//2016. (XI.29.) Korm. rendelet és a 42/2017 (XII.11.) NGM rendelet előírásai szerint történik.