A képzés célja:
A gáz- és hőtermelő berendezés szerelő a gáz, és olajtüzelő berendezések, valamint az ún. megújuló energiaforrást hasznosító hőtermelő berendezések komplett szerelését, beüzemelését, egy rendszeren belül történő üzemeltetését, karbantartását végzi. Elvégzi a villamosoldali bekötéseket, egyenpotenciálra hozatalt, ellenőrzi a létesítési körülmények során a légellátást és amennyiben a hőtermelőberendezés üzemelése közben keletkezik füstgáz, annak elvezetésének módját, szakszerű kivitelezését. Kitölti, kezeli az egyes kivitelezési, üzembehelyezési dokumentumokat, lefolytatja a hőtermelő berendezések átadási átvételi eljárásait. Ellenőrzi az egyes szerelvények, eszközök, berendezések műszaki állapotát, elvégzi a szükséges karbantartási, javítási feladatokat. Betartja és betartatja a munkavédelmi, érintésvédelmi és biztonságtechnikai előírásokat a szerelés során. Elvégzi a hőtermelő berendezések próbaüzemeltetését, az esetlegesen felmerülő hibákat javítja. Elvégzi a hidraulikai beszabályozási és vezérléstechnikai bekötési és beállítási feladatokat. Kapcsolatot tart a megrendelővel, javaslatot tesz az energiahatékonyságot és gazdaságot szem előtt tartva a technológiai megoldásokra. A speciális szakmai készségeken túl kiemelt szerep jut a társas és kommunikációs készségek fejlesztésének.
A képzésbe való bekapcsolódás feltétele:
- középfokú végzettség
- egészségügyi alkalmasság ( INTÉZMÉNYÜNKBEN TÖRTÉNIK )
- Szakmai előképzettség
- Központifűtés- és gázhálózatrendszer- szerelő (4 0732 07 03)
- Épületgépész technikus 5 0732 07 01
- Központifűtés- és gázhálózat rendszerszerelő 34 582 09
- Épületgépész technikus 54 582 01
Jelentkezéshez szükséges dokumentumok:
- legmagasabb iskolai (középfokú) bizonyítvány
- adatkezelési nyilatkozat kitöltése kötelező adatszolgáltatáshoz
- jelentkezési lap
- Gáz- és Hőtermelő berendezés - szerelő alkalmassági igazolás, nyomtatvány letöltése
- 20.000.- Ft regisztrációs díj befizetése (beleszámít a tanfolyam díjába)
A tanfolyam zárásaként házi vizsga kerül szervezésre, melynek sikeres kitöltése után a résztvevőknek TANÚSÍTVÁNY-t állítunk ki mellyel a vizsgaközpontokban BIZONYÍTVÁNY szerezhető a szakképesítéshez előírt feltételek teljesítése után.
Készségek, képességek:
- Napi tevékenységét a munkabiztonsági, tűzvédelmi és környezetvédelmi előírások alapján végzi.
- Villamos kapcsolási rajz alapján egyszerű áramköröket állít össze és elvégzi az áramerősség, feszültség alapméréseket.
- Elvégzi a hőtermelő berendezések szabályzó és vezérlő egységeinek elektromos bekötését. Pl. Együttműködik az épületirányítási és automatikai rendszerek kialakításában.
- Telekhatáron belül kialakított működő gázhálózatot leellenőrzi, a mérőkötéstől a gázkészülék hálózati bekötéséig. Elvégzi a hőtermelő berendezés diagnosztikai, ellenőrzési méréseit. Beállítja az ideális üzemelési értékeket.
- Leellenőrzi a kialakított tüzelőberendezések égéstermék elvezető rendszereit és légellátást.
- Elvégzi a feltárt hibás szerelvények, alkatrészek, részegységek cseréjét.
- Elvégzi a műszerek bevizsgálási feladatait.
- Kitölti az adott munkafolyamatokhoz tartozó jegyzőkönyveket, dokumentumokat.
- Magabiztosan használja a hőtermelő berendezések egyedi diagnosztikai szoftvereit és kezelő alkalmazásait. Megérti a gáz és egyéb hőtermelő berendezések idegnyelvű műszaki felhasználói és szerelési útmutatóit, dokumentációit.
- Munkaterületét rendezetten, tiszta állapotban adja át. A keletkezett hulladékot, törmeléket az arra vonatkozó jogszabályok alapján kezeli.
- Tanácsot ad a megrendelőnek a hőtermelő/ hőelőállító berendezések, lehetőségek kiválasztásában.
A szakmai képzéssel megszerezhető szakképesítés társadalmi-gazdasági hasznosíthatóságának bemutatása (munkaerő-piaci relevanciája):
Léteznek olyan munkakörök és feladatok a fűtési- és gázhálózatrendszerek kialakításában, illetve üzemeltetésének területén, melyekhez szakiskolai szintű ismeretek szükségesek, de a Központifűtés- és gázhálózatrendszer- szerelő alapképzés során megszerzett ismereteken túl további speciális tudást és készségeket igényelnek. A gáz- és hőtermelő berendezés-szerelő egy olyan ráépülő képzés melynek elvégzése után a szakember alkalmas a gáz- és olajfogyasztó, valamint a megújuló energiás hőtermelő berendezések komplex beszerelésére, beüzemelésére, egy rendszeren belül történő üzemeltetésére.
Megnevezése: Gáz- és Hőtermelő berendezés - szerelő
Ágazat megnevezése: Épületgépészet ágazat
KEOR kód: 0713