Tartalomjegyzék Előző Következő Teszt

KÉZI ANYAGMOZGATÁS, ANYAGTÁROLÁS

A közvetlen kézi anyagmozgatás helyett lehetőség szerint a mozgatandó teher formájának, súlypontjának, felületének, a teher nagyságának figyelembevétele mellett próbáljunk kiválasztani megfelelő segédeszközt.

A kiválasztott segédeszközzel kapcsolatos általános követelmény:
A segédeszközök használatával bizonyos anyagmozgatási kockázatokat csökkenteni, esetleg megszüntetni is lehet, de nem feledhetjük, hogy új kockázatokat is "hozhatnak a rendszerbe", ezért a kiválasztás előtt munkavédelmi kockázatokat értékelni kell.

Anyagokat terjedelmük, fajtájuk, alakjuk, súlyuk, mennyiségük, egyéb fizikai és vegyi tulajdonságuk, egymásra hatásuk, továbbá a környezetből adódó behatások (pl. rázkódás, rezgés, vegyi, fény), a tároló hely megengedhető maximális teherbírása és a tűzvédelmi előírások figyelembevételével veszélymentesen kell tárolni. Raktárokban, állványokon, polcokon a legnagyobb megengedhető terhelhetőséget fel kell tüntetni.

Kézi rakodás esetén a rakodási magasságot a tárolandó anyagok, tárgyak megfogási lehetőségétől és a dolgozók megengedhető terhelhetőségétől függően a mindenkori rakodószinttől számítva kell meghatározni.

Különböző méretű, illetve különböző súlyú tárgyak felhalmozásánál alul kell a nagyobb méretű, illetve súlyú és felül a kisebb méretű, illetve súlyú darabokat elhelyezni. Zárt vagy fedett helyiségben történő tárolás esetén a tárolt anyag tulajdonságát, a tárolás módját, az anyag minőségét, az ott végzett munkát és a levegő szennyezettségének mértékét is figyelembe véve, hatásos szellőzést kell biztosítani.

Anyagok egymáson való tárolása esetén, ha szabályos egymásra rakással az eldőlés, elgurulás mentes tárolás nem biztosítható, kötéseket, sorok közé helyezett alátéteket (palló, léc stb.), kötésbe rakott támasztómáglyákat, kiékeléseket kell alkalmazni.

A tárolt anyagok szétgurulásának megakadályozására erre a célra szolgáló eszközöket, ékeket kell biztosítani. Az alátétek, ékek stb. a várható igénybevételnek ellenállók legyenek.

Többszintes raktárokban teherfelvonó hiányában az alakjuk, terjedelmük vagy súlyuk miatt nehezebben mozgatható anyagokat a földszinten kell elhelyezni.

Olyan anyagokat, amelyekből hegyes, éles részek állnak ki, tárolás előtt ezektől mentesíteni kell, vagy veszélymentes tárolási módjukat kell biztosítani. Egészségre káros, robbanás- vagy tűzveszélyes stb. tárolt anyagok mellett táblán fel kell tüntetni az anyag pontos megnevezését, tulajdonságát, a kezelésre, az egyéni védőeszközökre és a veszély esetén szükséges tennivalókra vonatkozó előírásokat.

Tartalomjegyzék Előző Következő Teszt
A tanfolyam anyagát összeállította: Kubinszki Attila