EGYÉNI VÉDŐESZKÖZÖK JUTTATÁSA
A munkafolyamathoz, tevékenység végzéséhez szükséges egyéni védőeszközök meghatározása munkabiztonsági és foglalkozás egészségügyi szaktevékenység.
A MUNKÁLTATÓ KÖTELEZETTSÉGE
- Szabványban előírt minőségű egyéni védőeszközt biztosít a munkavállalóknak minden esetben, amikor a munkavégzés során fellépő veszélyek, ártalmak, károsító hatások műszaki, szervezési intézkedésekkel nem küszöbölhetőek ki olyan mértékben, hogy a hatókörben tartózkodók egészsége, testi épsége ne károsodjék.
- Gondoskodik arról, hogy a szükséges mennyiségben mindig rendelkezésre álljon.
- A védőruhát, védőeszközt a dolgozó részére munkába állás előtt, aláírás ellenében kell kiadni, s a dolgozót ki kell oktatni a használati szabályokra. Dokumentált módon kell meggyőződni arról, hogy a dolgozó elsajátította az egyéni védőeszköz, védőfelszerelés használatával összefüggő szabályokat.
- Rendszeresen ellenőrzi a védőeszközökkel kapcsolatos szabályok betartását. Hiányosság esetén a szükséges intézkedéseket megteszi. A közvetlen munkahelyi vezető köteles folyamatosan ellenőrizni, hogy az irányítása alá tartozó dolgozók az egyéni védőeszközt, védőfelszerelést rendeltetésszerűen használják-e.
- A védelmi képességét kis mértékben is elvesztő egyéni védőeszközt haladéktalanul ki kell cserélni.
- A munkáltató által kijelölt, munkahelyi ellenőrzésre jogosult felelősök kötelesek az előírt védőeszközt nem, illetve nem rendeltetésszerűen használókkal szemben eljárást kezdeményezni. A védőeszközt elidegenítő, elvesztő vagy szándékosan megrongáló munkavállalóval szemben kártérítési eljárást kell lefolytatni.
A MUNKAVÁLLALÓK KÖTELESSÉGE
- Elsajátítják a számukra kiadott egyéni védőeszközök rendeltetésszerű használatát és karbantartását és a védőeszközt ennek megfelelően használják.
- A védőruhát és védőfelszerelést munkába állás előtt aláírás ellenében kell átvennie. Meg kell vizsgálnia, s nem megfelelősség esetén vezetőjét azonnal értesítenie kell.
- Az egyéni védőeszköz hiányában a munkát elkezdeni TILOS!
- Kötelesek gondoskodni a védőeszköz használati alkalmasságának megóvásáról.
- A védőeszköz elhasználódást jelzik a munkahelyi
Fontos:
- Az egyéni védőeszköz, védőfelszerelés pénzben nem váltható meg.
- A használatra kiadott védőeszköz a munkáltató tulajdona.
- Az egyéni védőeszközt hazavinni nem szabad.
- Az egyéni védőeszköznek, védőfelszerelésnek kihordási ideje nincs.
- Az egyéni védőeszközök, védőruhák javításáról, tisztíttatásáról a munkáltató köteles gondoskodni.
- A nem rendeltetésszerű használat miatt tönkrement védőeszközök értékét a dolgozókkal beszerzési áron meg lehet téríttetni.
A védőeszközök használatának mellőzéséből származó következmények:
Ha a dolgozó az egyéni védőeszközt, felszerelést a munkavégzés során felszólítás ellenére sem viseli, akkor a munkavégzéstől azonnali hatállyal el kell tiltani és vele szemben fegyelmi felelősségre vonást kell kezdeményezni. Az eltiltott időre munkabér nem jár.
Munkavédelmi képviselő jogai:
- Munkaterület bejárása, egyéni védőeszközök meglétének ellenőrzése, munkakörülmények ellenőrzése.
- Tájékoztatást nyújthat, mind a munkavállalónak mind a munkáltatónak, különös tekintettel:
- Kollektív és egyéni védőeszközök hiányáról, nem megfelelőségéről, használatának figyelmen kívül hagyásáról.
- Munkaköri alkalmassági vizsgálat elmaradásáról
A tanfolyam anyagát összeállította: Kubinszki Attila