Tartalomjegyzék Előző Következő Teszt


AZ EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLTATÁS KERETÉBEN HASZNÁLT, ÉLES VAGY HEGYES MUNKAESZKÖZÖK ÁLTAL OKOZOTT SÉRÜLÉSEK MEGELŐZÉSE, AZ ILYEN ESZKÖZÖK HASZNÁLATÁBÓL EREDŐ KOCKÁZATOK KEZELÉSE

A munkavégzés során az éles vagy hegyes eszközök által a munkavállalóknak okozott sérülések és fertőzések kockázatának megszüntetéséhez vagy minimálisra csökkentéséhez elsődlegesen az expozíció megelőzésére kell törekedni.

A munkáltatónak gondoskodnia kell a munkavállalók éles vagy hegyes eszközökkel történő biztonságos és az egészséget nem veszélyeztető munkavégzésének feltételeiről.

A munkavállalók munkavégzésük során az éles vagy hegyes eszközök használatára vonatkozó szabályok betartásával óvják a maguk és az általuk ellátott személyek biztonságát.

A munkáltatók és a munkavállalók képviselői együttműködnek az éles vagy hegyes eszközök által okozott sérülések és fertőzések megelőzésében, a biztonságos munkakörülmények kialakításában, fenntartásában, illetve a bekövetkezett sérülések dokumentálásában, kivizsgálásában és bejelentésében.

Ha a kockázatértékelés a munkavállalók biztonságának vagy egészségének kockázatát igazolja, az éles vagy hegyes eszközök használatából adódó kockázatnak való kitettséget meg kell akadályozni, vagy ha ez nem lehetséges, azt a lehető legalacsonyabb szintre kell csökkenteni.

A munkáltató gondoskodik arról, hogy a munkavállaló és a munkavédelmi képviselő - tájékoztatás és képzés (a továbbiakban együtt: képzés) formájában - elégséges és megfelelő információt kapjon:
  1. az egészséget fenyegető kockázatokról
  2. az expozíció megelőzését szolgáló intézkedésekről
  3. az éles vagy hegyes eszközök biztonságos használatára vonatkozó előírásokról
  4. az egyéni védőeszköz viseléséről és használatáról
  5. az előre nem látható veszélyhelyzetek megelőzéséről
  6. az éles vagy hegyes eszközök által okozott sérülések esetén teendő intézkedésekről és
  7. a vonatkozó hatályos jogszabályi rendelkezésekről
A munkáltató köteles megtenni az éles vagy hegyes eszköz által okozott sérülést szenvedett munkavállaló ellátásához szükséges azonnali intézkedéseket, ideértve az expozíciót követően szükséges védőoltás vagy megelőző gyógykezelés és az egészségügyi okokból javasolt, szükséges orvosi vizsgálatok, valamint az azonnali vagy időszakos szűrővizsgálatok biztosítását is.

A munkavállaló köteles megfelelő időben tájékoztatást nyújtani annak érdekében, hogy az éles vagy hegyes eszköz okozta baleset vagy váratlan esemény részletei megismerhetőek legyenek az egészségügyi szolgáltató számára.

A munkavállalónak kötelessége a sérülések által okozott fertőződés kockázatának megismerése és a kockázat csökkentésére irányuló védőeszközök használata.

Tartalomjegyzék Előző Következő Teszt
A tanfolyam anyagát összeállította: Kubinszki Attila