BIOLÓGIAI KOCKÁZATÉRTÉKELÉS
Fogalom meghatározások:
- Expozíció: a munkahelyen jelen lévő veszélyes anyagok hatásának való kitettség, amely a munkavállalót egyéni védőfelszerelés nélkül éri;
- Expozíciós idő: a munkavállaló által vegyi anyaggal szennyezett munkatérben eltöltött időtartam
- Veszély: egy lehetséges sérülés vagy egészségkárosodás forrása
- Kockázat: a veszély megvalósulásának a valószínűsége
- Biológiai tényezők: mikroorganizmusok, sejttenyészetek, emberi belső élősdiek, amelyek fertőzést, allergiát vagy mérgezést okozhatnak (pl. baktériumok, vírusok, gombák, paraziták)
Jogszabályi háttér:
- 51/2013. (VII. 15.) EMMI rendelet az egészségügyi szolgáltatás keretében használt, éles vagy hegyes munkaeszközök által okozott sérülések megelőzésére, az ilyen eszközök használatából eredő kockázatok kezelésére, valamint az egészségügyi tevékenységet végző személyek tájékoztatására és képzésére vonatkozó követelményekről
- . 61/1999. (XII. 1.) EüM rendelet a biológiai tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének védelméről
A MUNKÁLTATÓ KÖTELEZETTSÉGE
Minden olyan tevékenységnél, amely feltehetően biológiai tényezők kockázatával jár (fertőzésveszély, járványveszély), meg kell határoznia a munkavállalókat, érő expozíció jellegét, időtartamát és - amennyiben lehetséges - mértékét, meg kell vizsgálni az adott munkakörnyezet adottságait, majd a veszélyeztetettségi szint meghatározása után meg kell határozni a szükséges intézkedéseket. A biológiai kockázatbecslés az alapja a szükséges egyéni védőeszközök és a munkaköri védőoltások meghatározásának.
A kockázat becslését évente, továbbá minden olyan esetben meg kell ismételni, amikor a körülmények megváltozása a munkavállaló biológiai tényezőkkel történő expozícióját befolyásolhatja.
Foglalkozások, tevékenységek, amelyek végzése esetén szükséges a biológiai kockázatok felmérésére:
- Élelmiszer-előállító létesítményekben végzett munkák.
- Mezőgazdasági munkák.
- Olyan munkatevékenységek, amelyek állatokkal, állatok tetemeivel, illetve állati eredetű termékekkel való érintkezéssel járnak (pl. ún. állati fehérje feldolgozás).
- Az egészségügyi és szociális ellátásban végzett munkák, beleértve az elkülönítő, valamint a kórbonctani részlegeket.
- A klinikai, állatorvosi diagnosztikai laboratóriumokban végzett munkák.
- A hulladék megsemmisítő, ártalmatlanító létesítményekben végzett munkák.
- A szennyvíztisztító berendezésekben, járható szelvényű szennyvízelvezető művekben végzett munkák
Kockázatértékelés során azonosítani kell a veszélyeket az adott munkahelyen előforduló biológiai tényezőket besorolni az alábbi négy csoport egyikébe:
- 1. csoport: az a biológiai tényező, amely nem képes emberi megbetegedést okozni,
- 2. csoport: az a biológiai tényező, amely képes emberi megbetegedést okozni, ezért veszélyt jelenthet a munkavállaló számára, de elterjedése az emberi közösségben nem valószínű, az általa kiváltott betegség többnyire eredményesen megelőzhető, vagy a kezelése hatásos,
- 3. csoport: az a biológiai tényező, amely súlyos emberi megbetegedést képes okozni, ezért komoly veszélyt jelenthet a munkavállaló számára, szétterjedésének kockázata az emberi közösségben fennállhat, de általában eredményesen megelőzhető, vagy a kezelése hatásos,
- 4. csoport: az a biológiai tényező, amely súlyos emberi megbetegedést okoz, ezért komoly veszélyt jelent a munkavállaló számára, az emberi közösségben való szétterjedésének nagy a kockázata, általában nem előzhető meg, vagy nem kezelhető hatásosan.
A munkahely a fertőzések előfordulásának valószínűsége szempontjából besorolható:
- I. kategória: van kontaktus biológiai kockázati tényezőkkel;
- II. kategória: a munkahelyen a tevékenység során általában nem történik, de előfordulhat érintkezés kockázati tényezőkkel.
- III. kategória: a munkahelyen, a tevékenység során sem előrelátható, sem előre nem láthatókörülmények között nincs kockázati tényezőkkel történő kontaktus.
Egyéni védőeszközök biológiai kockázatoknak kitett munkavállalók számára:
- egyszer használatos kesztyű,
- tűszúrás elleni védőkesztyű,
- a beavatkozások függvényében steril/ nem steril, hosszú ujjú köpeny,
- védőszemüveg.
- cseppfertőzéssel terjedő kórokozók ellen maszk
- légúti (aeroszol) terjedés esetén kötelező a respirátor/légzésvédő használata
Munkavédelmi képviselő, munkavédelmi bizottság jogai:
- Részt vehet a kockázatok felmérésében, értékelésében.
- Hozzáférhet a kockázatértékelés eredményéhez.
A tanfolyam anyagát összeállította: Kubinszki Attila