Tartalomjegyzék Előző Következő Teszt

MUNKABIZTONSÁGI KÖVETELMÉNYEK

FOGLALKOZÁS-EGÉSZSÉGÜGYI ORVOSI ALKALMASSÁGI VIZSGÁLATOK

Jogszabályi alap:

A munkáltatónak folyamatos szerződéssel rendelkeznie foglalkozás egészségügyi feladatok ellátást végző személlyel, vállalkozással.

A munkavállaló alkalmassági véleményezése szükséges: A munkaköri és a szakmai alkalmasság orvosi vizsgálata lehet előzetes, időszakos és soron kívüli. A személyi higiénés alkalmassági vizsgálat lehet előzetes, időszakos és soron kívüli. A munkaköri és a szakmai alkalmasság vizsgálatának célja annak elbírálása, hogy a munkavállaló, illetve a tanuló vagy a hallgató, az álláskereső:

Előzetes munkaköri, alkalmassági orvosi vizsgálat:

Időszakos munkaköri alkalmassági vizsgálat:

A szervezett munkavégzés keretében foglalkoztatottak időszakos alkalmassági vizsgálaton vesznek részt a munkaköri alkalmasság újbóli véleményezése céljából.

Soron kívüli munkaköri, szakmai alkalmassági vizsgálat:

Soron kívüli munkaköri vagy szakmai alkalmassági vizsgálatot kell végezni

Soron kívüli alkalmassági vizsgálatot kezdeményezhet:

Nők munkaköri alkalmassági orvosi vizsgálata

A munkaköri alkalmasság vizsgálatánál és véleményezésénél figyelembe kell venni, hogy a nők (különös tekintettel a fogamzóképes korúakra és a várandósokra - ezen belül a várandósság korai szakaszában lévőkre -, a nemrégen szült, a szoptató anyákra, az anyatejet adókra) alkalmatlanok vagy csak bizonyos feltételekkel alkalmasak a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet 8. számú mellékletben felsorolt egészségkárosító kockázatot jelentő vagy veszélyes megterhelésekkel járó munkakörülmények közötti munkavégzésre.

Biológiai kóroki tényezők: olyan biológiai tényezők esetében, Kémiai kóroki tényezők: azon kémiai anyagok, melyekről ismeretes, hogy veszélyeztetik a várandós nők és a magzat egészségét.

Munkavédelmi képviselő jogai:

MUNKAVÉDELMI OKTATÁS

A munkáltatónak oktatás keretében gondoskodnia kell arról, hogy a munkavállaló elsajátítsa és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerje a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat. Az oktatást rendes munkaidőben kell megtartani, és szükség esetén időszakonként - a megváltozott vagy új kockázatokat, megelőzési intézkedéseket is figyelembe véve - meg kell ismételni.
Az oktatás elvégzését a szakember által készített tematika megjelölésével és a résztvevők aláírásával ellátva írásban kell rögzíteni.
Az oktatást megfelelő szakmai tapasztalattal, a munkavédelmi szakember által készített írásbeli oktatási anyagból bárki által elvégezhető.

Az előírt ismeretek megszerzéséig a munkavállaló önállóan nem foglalkoztatható.

TŰZVÉDELMI OKTATÁS

A munkavállalókat előzetesen, munkába álláskor, és ismétlődően évenként, és rendkívüli esetekben (pl. tűzeset után) tűzvédelmi oktatásban kell részesíteni. Az oktatást tűzvédelmi oktatási naplóban kell dokumentálni, melyet az oktató és minden résztvevő munkavállaló az aláírásával hitelesít.

A MUNKAVÁLLALÓK TŰZMEGELŐZÉSI FELADATAI

Megismerik, megtartják és megtartatják a használatukban lévő helyiségek, gépek, berendezések, eszközök és anyagok használatára, működtetésére és tárolására vonatkozó tűzmegelőzési szabályokat.
Gondoskodnak róla, hogy a felügyeletük alatt álló személyek megismerjék a tűzvédelmi szabályokat, tevékenységük során ne okozzanak tüzet, közvetlen tűzveszélyt.
Tűz észlelése esetén a tüzet jelzik, testi épségük veszélyeztetése nélkül megkísérlik a tűz oltását, megkezdik a bent tartózkodó személyek kimenekítését, biztonságba helyezését.
A tűzvédelmi használati szabályokat megtartják, kiemelt figyelmet fordítva az alábbiakra:

MAGATARTÁSI SZABÁLYOK TŰZ ESETÉN

Tűzjelzés:

Mindenki, aki tüzet, füstöt vagy annak közvetlen veszélyét észleli, arról tudomást szerez, köteles az épületben tartózkodókat az alábbi módon riasztani:
  • A helyiségekben tüzet észlelő személy hangos szóval "Tűz van" kiáltással jelezze a tüzet abból a célból, hogy a többiek segítségére legyenek a tűz oltásában, illetve a veszélyeztetett helyről idejében el tudjanak menekülni.
  • A kézi tűzjelző gombjának benyomásával amennyiben van tűzjelző rendszer az épületben kialakítva
  • Telefonon: 105 vagy 112 hívószámon
  • A telefonos tűzjelzés tartalma: A tűzjelzési kötelezettség elmulasztása szabálysértésnek minősül! A hamis tűzjelzést a törvény bünteti! A tűzjelzés díjtalan és más hívásokkal szemben elsőbbséget élvez. Az eloltott tüzet is jelezni kell az intézményvezetőnek és a tűzvédelmi hatóságnak.

    Tűzoltás:

    A tűzoltásban mindenki (munkavállalók, ott tartózkodók) életkora, fizikai állapota alapján elvárható módon, személyes részvétellel, adatok közlésével köteles közreműködni.
    Tűz esetén azonnal kapcsoljuk le az elektromos áramot!
    Kezdeti tüzet próbáljuk meg a készenlétben tartott tűzoltó készülékkel eloltani.

    Menekülés, mentés:

    Ha nem sikerül a tüzet eloltani, meg kell próbálni a helyiséget és az épületet azonnal elhagyni a biztonsági irányfényekkel vagy utánvilágító táblákkal jelzett útvonalon, gyalog, a lépcsőket használva. Tűz esetén liftet használni tilos! Személyes tárgyakat meneküléskor senki ne vigyen magával!
    Kimeneküléskor az ajtókat kilinccsel kell becsukni, kulccsal bezárni nem szabad. Zárt térben keletkezett tűz nagymennyiségű füstöt termel, amely elárasztja a helyiségeket, megnehezíti a légzést és a tájékozódást. A hő és a füst felfelé terjed, ezért lehajolva célszerű menekülni.

    Munkavédelmi képviselő jogosultságai:


    Tartalomjegyzék Előző Következő Teszt
    A tanfolyam anyagát összeállította: Kubinszki Attila